top of page
_DSC1957_edited.jpg

O nas

Nazywam się Tomasz Pawlaczek i opowiem Państwu jak spełniają się marzenia.

Winnica Bielawska, bo to o niej mowa, położona jest w malowniczym zakątku u podnóża Gór Sowich.

To tu w atmosferze rodzinnej, z pasją i z zaangażowaniem, z ręcznie zebranych i wyselekcjonowanych owoców tworzymy wino. Klimat i położenie na łagodnym zboczu, tworzą idealne warunki dla rozwoju winorośli.

Stawiamy na szlachetne odmiany „vitis vinifera”, cechujące się najwyższą jakością win i uznaniem wśród koneserów. Nasze wina charakteryzują się nietuzinkowym smakiem i aromatem.

Pomysł na założenie winnicy zrodził się zupełnie przypadkowo, choć nie bez znaczenia jest fakt, że od zawsze moim cichym marzeniem była uprawa winogron i produkcja wina.

Impuls do działania dał mi ogrodnik, który pielęgnował ogród moich rodziców.

W ogrodzie tym był stary, zniszczony płot. Ogrodnik zasugerował mi, że dobrym pomysłem byłoby posadzić w takim miejscu winogrona. Nie zastanawiając się długo w 2012 r. przy starym, zniszczonym płocie posadziłem pierwsze winogrona, nawet nie przypuszczałem, że praca przy nich da mi tyle radości, a to był dopiero początek.
Temat wydał mi się bardzo interesujący, szukałem informacji w książkach i w artykułach o tematyce winorośli, jeździłem na szkolenia. W krótkim czasie poznałem wielu ciekawych ludzi, którzy chętnie dzielili się ze mną swoim doświadczeniem w tej dziedzinie.
Pierwszy był Riesling, którego zasadziłem w kwietniu 2015 r. Następnie w 2016 r. dosadziłem pełnego słodyczy Solarisa. Rok 2018, to czas powiększenia winnicy o kolejne odmiany Pinot Noir, Sauvignon Blanc i Chardonnay.
Aktualnie winnica obejmuje obszar 1,5 ha, czyli ok. 4500 sadzonek, ale już planuję kolejne nasadzenia.
W 2018 r. rozpoczęliśmy sprzedaż wina.

W tym samym roku nasze wino Riesling zdobyło złoty medal w III Międzynarodowym Konkursie Win TuchoViniContest 2018 w Tuchowie oraz srebrny medal w V Konkursie Polskich Win Jasło 2018 organizowanym przez Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy i Stowarzyszenie Sommelierów Polskich.

W 2018 roku Winnica Bielawska zdobyła również III miejsce w plebiscycie gospodarczym Sudeckie Kryształy

w kategorii Najlepszy Produkt Regionalny.

Rok 2019 przyniósł nam kolejne wyróżnienia, zostaliśmy docenieni w IV Międzynarodowym Konkursie Win TuchoViniContest 2019 w Tuchowie, gdzie nasz Riesling zdobył złoty medal, a Solaris&Riesling otrzymał medal srebrny.


Życzymy sobie, aby nasza pasja tworzenia szlachetnego trunku jakim jest wino rozwijała się i dawała niepowtarzalny smak i aromat zamknięty w butelce. Kto wie, być może nasza pasja tworzenia wina sprawi, że Winnica Bielawska stanie się Twoją najlepszą winnicą w regionie.

Nasze winorośla

Riesling (posadzony 2015) - Vinifera
Solaris (posadzony 2016) - hybryda
Sauvgnon Blanc (posadzony 2018) - Vinifera
Pinot Noir (posadzony 2018) - Vinifera
Chardonnay (posadzony 2018) - Vinifera
Pinot Blanc (posadzony 2020) - Vinifera
Pinot Gris (posadzony 2020) - Vinifera
Portugieser (posadzony 2021) - Vinifera

bottom of page